FTX i 50-talsvilla – med aggregatet i pannrummet
Funderar du på FTX i din 50-talsvilla och undrar var aggregatet egentligen ska stå? Börja med att öppna dörren till pannrummet. Många villor från 1950-talet har källare, och där nere finns ofta ett pannrum som förlorade sitt ursprungliga jobb när oljepannan eller vedpannan försvann. För en FTX-installation är det utrymmet många gånger den bästa platsen i hela huset.
Samtidigt behöver huset alltid bedömas i sin helhet. Femtiotalshusen byggdes med självdrag, och det fungerade hyggligt så länge huset var otätt och skorstenen var varm. Efter fönsterbyten, tilläggsisolering och byte till värmepump eller fjärrvärme är drivkraften i självdraget ofta borta. Då märks det som kondens på fönstren, tung luft i sovrummen och badrum som torkar långsamt.
Därför passar 50-talshuset ofta bra för FTX
Villor från 1950-talet byggdes i regel med källare och murade ventilationskanaler. I källaren finns tvättstuga, förråd och pannrum samlade på samma plan, och det är en stor fördel när ett FTX-system ska installeras i efterhand. Tekniken och en stor del av kanaldragningen får plats i utrymmen där den inte stör bostadsytorna.
FTX betyder till- och frånluftsventilation med värmeåtervinning. Systemet suger ut den använda luften från kök och våtrum, tar in ny filtrerad uteluft till sovrum och vardagsrum, och återvinner värmen ur frånluften innan den lämnar huset. Svensk Ventilation har en bra genomgång av hur tekniken fungerar om du vill fördjupa dig i principen.
För 50-talsvillan innebär det jämn luftväxling året runt, i stället för ett självdrag som bara fungerar när det är kallt ute.
Pannrummet är ofta bästa platsen för aggregatet
Ett FTX-aggregat behöver utrymme, serviceåtkomst och helst ett praktiskt sätt att leda bort kondensvatten. Pannrummet har vanligtvis allt detta. Dessutom ligger det en bit från sovrummen, vilket gör att ljudet från aggregatet sällan blir ett problem på natten.
En annan fördel är klimatet. I pannrummet står aggregatet varmt och torrt. Jämför det med en placering på kallvind, där både aggregat och kanaler måste isoleras noggrant och där servicen blir mindre smidig, särskilt vintertid.
Pannrummet är däremot ingen självklarhet i alla hus. Ibland passar tvättstugan eller ett förråd bättre, och i vissa hus är vinden ändå rätt val. Men i en 50-talsvilla med källare är pannrummet nästan alltid den första platsen vi tittar på.
Kanaldragning i ett hus med källare
Kanaldragningen planeras efter hur huset är byggt. Många 50-talshus har gjutna bjälklag, och då krävs kärnborrning för att få upp kanalerna till bostadsplanet. Det låter dramatiskt men är ett helt normalt moment vid den här typen av installation.
Tilluften dras till rummen där ni vistas mest, alltså sovrum och vardagsrum. Frånluften tas från kök, badrum, WC och tvättstuga så att fukt och matos lämnar huset den vägen. De murade originalkanalerna kan ibland återanvändas, men de måste alltid kontrolleras först. Gamla kanaler kan vara otäta, smutsiga eller helt enkelt fel dimensionerade för dagens luftflöden, och därför ingår en kanalbedömning alltid i vår projektering.
Vilket aggregat väljer vi?
Aggregatet dimensioneras efter husets storlek, planlösning och de luftflöden som räknas fram rum för rum. En vanlig 50-talsvilla ligger runt 110 till 140 kvadratmeter, men boytan säger inte allt. Antalet sovrum, antalet våtrum och kanaldragningens längd påverkar också valet.
Ett för litet aggregat får arbeta hårt och låter mer. Ett onödigt stort blir dyrare än det behöver vara. Vi arbetar med aggregat från bland annat Swegon, Östberg, FläktGroup och Systemair och väljer modell efter huset, inte efter en standardlista.
Vad kostar FTX i en 50-talsvilla?
En komplett FTX-installation i villa kostar vanligtvis mellan 80 000 och 150 000 kronor efter rotavdrag, och en normalstor 50-talsvilla hamnar ofta någonstans i mitten av det spannet. Priset påverkas av kanaldragningen, aggregatvalet och hur mycket borrning som krävs.
Rotavdraget är 30 procent av arbetskostnaden från 2026, upp till 50 000 kronor per person och år. Äger två personer huset tillsammans kan avdraget alltså bli upp till 100 000 kronor.
Så går installationen till
Arbetet börjar med ett platsbesök där vi tittar på pannrummet, de befintliga kanalerna, möjliga schakt och var donen ska sitta. Därefter får du ritning och offert. Själva installationen tar i en normal villa fyra till sex arbetsdagar, och du kan nästan alltid bo kvar under tiden.
Sista momentet är injusteringen. Varje don mäts och ställs in så att luftflödena stämmer med ritningen. Det avgör både ljudnivån, energiförbrukningen och komforten, så det steget hoppar vi aldrig över.
Vi har gjort samma resa i många hus från samma era. Läs gärna också om hur en FTX-installation går till i en 70-talsvilla, där förutsättningarna är lite annorlunda.
Har du en 50-talsvilla med svagt självdrag, kondens eller instängd luft? Hör av dig så bokar vi ett platsbesök och tittar på förutsättningarna tillsammans.


